PostHeaderIcon Wymiary płytek kuchennych i łazienkowych a całość wnętrza

Ceramiczne płytki podłogowe i ścienne dostępne są w różnych wymiarach. Czy dobranie konkretnego formatu płytki wpływa na odbiór całego wnętrza? Jeśli tak, to na jaki rozmiar płytek się zdecydować?

Standaryzacja
Ze względów praktycznych – zarówno po stronie producenta, jak i klienta – płytki ceramiczne występują głównie w standaryzowanych wielkościach. Są to kwadraty 10 x 10, 20 x 20, 30 x 30 albo 33,3 x 33,3 cm. Płytki występują również w formie prostokątów 20 x 25, 25 x 33, 25 x 40, 30 x 50, 30 x 60 cm.
Wskazane formaty nie są oczywiście jedynymi. Możemy spotkać również płytki, których długość dochodzi do jednego metra, jednak może być ciężko połączyć je z innymi płytkami – z tego względu doszło do standaryzacji wymiarów i zbliżenia ofert konkretnych producentów.
Od lat, na drugim biegunie wielkości, znajduje się tzw. mozaika. Są to malutkie kwadraciki, prostokąty, owale lub nieregularne kształty o jedno- lub wielobarwnym wyglądzie. Mogą być cieniowane, matowe, błyszczące, a występują najczęściej w formacie o długości przekątnej od jednego do pięciu centymetrów.

Wielkość płytek a pomieszczenie
Czy to, jakie wybierzemy np. płytki kuchenne wpłynie na odbiór całej kuchni? Odpowiedź brzmi: oczywiście tak. Płytki o kształcie prostokąta (zwłaszcza te dłuższe, np. 30 x 50 cm), układane w poziomie zdecydowanie wydłużą optycznie pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku długich i wąskich kuchni, nadmierne optyczne wydłużenie pomieszczenia może skutkować jego dodatkowym zwężeniem, przez co przebywanie w takiej kuchni może być odbierane jako doświadczenie klaustrofobiczne.
Pionowo układane dekory mogą nadać się do wydzielenia poszczególnych stref – w przypadku kwadratowych kuchni, możemy podkreślić słynny trójkąt ergonomii aranżacji pomieszczenia, wytyczając konkretne segmenty wnętrza. Decydując się na taki zabieg, warto pomyśleć o przedłużeniu dekoru na podłogę i dopasowaniu odpowiednich płytek podłogowych, co spotęguje efekt wyróżnienia części pomieszczenia.
W przypadku mozaiki, zdecydowanie warto zastosować ją tam, gdzie powierzchnia jest wyprofilowana, np. przy wykończeniu obudowy okrągłej wanny lub obłego zlewu.

Comments are closed.

 • Jeden z najbardziej urokliwych stylów wnętrzarskich

  Jeden z najbardziej urokliwych stylów wnętrzarskich

  Styl eklektyczny znany jest na świecie już od około stu lat, jest więc dość nowy. Dlaczego więc cieszy się tak wielką popularnością? Jest zestawieniem tradycji i nowoczesności co ceni współczesny człowiek. W omawianym stylu panuje również ogromna dowolność, którą lubią ludzie mądrzy. Najważniejszą jego ujmą …
 • Nowoczesna fototapeta, która wybrać?

  Nowoczesna fototapeta, która wybrać?

  Fototapety, elementy doskonale znane, ale obecnie odświeżone, zmienione i niezwykle dostosowane do naszych wymagań. Brookliński most, zatłoczona ulica Nowego Jorku, czy plaża na Hawajach. Możliwości jest wiele, jednak wartym podkreślenia jest fakt, iż nowoczesne fototapety są zupełnie inne, pozwalające na dostosowanie do nowoczesnych wzornictw, zarówno …
 • Regipsowe półki a meble

  Regipsowe półki a meble

  Niezwykłe rozwiązania jakie przynosi nam nowoczesny świat skłaniając nas do przyglądania się kolejnym możliwością, zmianą czy pomyślą, które znajdują swoje zastosowanie w naszych domach. Minimalizm związany z meblami jest prądem z którym wiele osób zdaje się zgadzać, jednak gdzie pomieścić nasze rzeczy, książki, nagrody, ważne …
 • Operacja, dom doskonały

  Operacja, dom doskonały

  Kiedy inwestycja związana z budową domu zostaje zakończona, problem zaczyna się w momencie wyposażenia, umeblowania czy pomalowania go w sposób ciekawy, niezwykły, a zarazem oddający charakter mieszkańców. Pomysłów na rynku pojawia się wiele, jednak w jaki sposób wybrać z nich te które oddadzą nasze upodobania, …
Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930