PostHeaderIcon Wymiary płytek kuchennych i łazienkowych a całość wnętrza

Ceramiczne płytki podłogowe i ścienne dostępne są w różnych wymiarach. Czy dobranie konkretnego formatu płytki wpływa na odbiór całego wnętrza? Jeśli tak, to na jaki rozmiar płytek się zdecydować?

Standaryzacja
Ze względów praktycznych – zarówno po stronie producenta, jak i klienta – płytki ceramiczne występują głównie w standaryzowanych wielkościach. Są to kwadraty 10 x 10, 20 x 20, 30 x 30 albo 33,3 x 33,3 cm. Płytki występują również w formie prostokątów 20 x 25, 25 x 33, 25 x 40, 30 x 50, 30 x 60 cm.
Wskazane formaty nie są oczywiście jedynymi. Możemy spotkać również płytki, których długość dochodzi do jednego metra, jednak może być ciężko połączyć je z innymi płytkami – z tego względu doszło do standaryzacji wymiarów i zbliżenia ofert konkretnych producentów.
Od lat, na drugim biegunie wielkości, znajduje się tzw. mozaika. Są to malutkie kwadraciki, prostokąty, owale lub nieregularne kształty o jedno- lub wielobarwnym wyglądzie. Mogą być cieniowane, matowe, błyszczące, a występują najczęściej w formacie o długości przekątnej od jednego do pięciu centymetrów.

Wielkość płytek a pomieszczenie
Czy to, jakie wybierzemy np. płytki kuchenne wpłynie na odbiór całej kuchni? Odpowiedź brzmi: oczywiście tak. Płytki o kształcie prostokąta (zwłaszcza te dłuższe, np. 30 x 50 cm), układane w poziomie zdecydowanie wydłużą optycznie pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku długich i wąskich kuchni, nadmierne optyczne wydłużenie pomieszczenia może skutkować jego dodatkowym zwężeniem, przez co przebywanie w takiej kuchni może być odbierane jako doświadczenie klaustrofobiczne.
Pionowo układane dekory mogą nadać się do wydzielenia poszczególnych stref – w przypadku kwadratowych kuchni, możemy podkreślić słynny trójkąt ergonomii aranżacji pomieszczenia, wytyczając konkretne segmenty wnętrza. Decydując się na taki zabieg, warto pomyśleć o przedłużeniu dekoru na podłogę i dopasowaniu odpowiednich płytek podłogowych, co spotęguje efekt wyróżnienia części pomieszczenia.
W przypadku mozaiki, zdecydowanie warto zastosować ją tam, gdzie powierzchnia jest wyprofilowana, np. przy wykończeniu obudowy okrągłej wanny lub obłego zlewu.

Comments are closed.

 • Ciekawe kafelki, w niewielkiej łazience

  Ciekawe kafelki, w niewielkiej łazience

  Dobór kafelek do niewielkiej metrażowo łazienki bywa bardzo trudnym zadaniem, ważne jest dość szerokie zastanowienie się czy stawiamy na estetykę, piękno czy funkcjonalność. Idealnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem są maleńkie kafelki w różnorodnych odcieniach, barwach, czy połyskliwości. Połączenie ich w kabinach prysznicowych,, ze standardowymi rozmiarami …
 • Świat z perspektywy mieszkania

  Świat z perspektywy mieszkania

  Paryż, Nowy Jork czy Toskania, świat ma wiele miejsc niezwykłych, pięknych i niepowtarzalnych w jaki sposób przenieść, czar ulicznego gwaru, romantycznych uniesień, czy słonecznych winnic? Nic bardziej prostego, na rynku pojawiają się obrazy, przepiękne lampy poszewki na poduszki, z motywami jakie odnaleźć można na pocztówkach, …
 • Mieszkanie, motyw przewodni- natura

  Mieszkanie, motyw przewodni- natura

  Natura jest elementem bardzo chętnie wykorzystywanym w naszych nowoczesnych, bardzo funkcjonalnych mieszkaniach. Połączenie drewnianych podłóg, lnianych obić na łóżkach czy sofach, surowych tynków z których widoczne staja się cegły. Połączenie polegające na prostocie i elegancji, ale także niezwykłej stylistyce to nowoczesny szyk, który doceniamy dzięki …
 • Podłogi idealne do domu

  Podłogi idealne do domu

  Panele, płytki, deski, a może linoleum, które z dostępnych na rynku opcji najlepiej wybrać, czy panele nie będą się zdzierały, a drewniane podłogi pracując nie będą straszyć wszystkich domowników? Zagłębienie się w możliwościach jakie niesie nam kształtujący się rynek pozwala na ciekawe wnioski, obecnie na …
Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930